Populärt: Drottning SilviaKronprinsessan VictoriaPrins DanielPrinsessan MadeleinePrinsessan Sofia

Dianas brev auktioneras ut – se hela det verkliga brevet här

25 jun, 2018, 09:25
AvJohanna Bengtsson
En anonym säljare har nu valt att auktionera ut ett brev som 19-åriga Diana skrev. Brevet väntas bli populärt och kosta en hel del pengar för den lyckliga köparen.
Annons

Det finns få saker kvar av Dianas tillhörigheter, som inte familjen själva har kvar som minnen. Därför har nu ett av Dianas handskrivna brev fått stor spridning i media. Det kan nämligen bli ditt.

Brevet, som Diana verkar ha skrivit när hon enbart var 19 år gammal, är nu till salu. Det skriver tidningen Express.

Diana ska ha skrivit brevet mellan 1979 eller 1980, då hon bodde på adressen 60 Coleherne Court i London. Vilket nämligen är stämplat på brevet, tillsammans med Dianas dåvarande telefonnummer. Hon bodde här innan och under det tillfälle hon förlovade sig med prins Charles.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

I brevet står det bland annat: “Kära alla, vill bara kort tacka för allt ni gjorde under julen”.

Diana fortsätter att tacka för all choklad hon fått, som hon nu ätit upp.

Annons

Hon avslutar med orden: “Jag hoppas ni uppskattade dagen lika mycket som jag gjorde, åter igen tusen tack för att ni gjorde denna jul så minnesvärd”.

Säljaren till brevet vill vara anonym. Brevet auktioneras ut i Las Vegas genom auktionsbyrån Julien’s Auctions of Beverley Hills. Priset börjar på 10 000-15 000 kronor. Men det väntas bli högre.

– Allt som har med Diana att göra har ett högt värde för samlare, då det finns så få saker, säger Martin Nolan på auktionsfirman till tidningen Express.

På auktionsfirmans hemsida skriver man att brevet förmodligen kommer att säljas till en samlare eller till ett museum.

Foto: Juliens auctions, Stella pictures

Annons