Populärt: Drottning SilviaKronprinsessan VictoriaPrins DanielPrinsessan MadeleinePrinsessan Sofia

Grevinnans juveler auktioneras ut

18 nov, 2016, 11:15
Agneta Nisbeth
Bukowskis auktionerar ut ett diadem som tillhört kungafamiljens nära släkting. Ta en närmare titt på det här!
Annons
Gunnila.bernadotte.ste2

I december har du möjlighet att bli ägare till en riktig raritet. Ett diadem som tillhört grevinnan Gunnila Bernadotte går under klubban på Bukowskis.

Det är ett magnifikt smycke med pärlor och diamanter som grevinnan burit under både kronprinsessan Victorias och prinsessan Madeleines bröllop. Modellen är ovanlig, skriver Bukowskis i ett pressmeddelande, med en konstruktion i platina och diamater och odlade pärlor formar en liljekonvalj som också går att bära som brosch. Smycket är stämplat med franska stämplar

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

– Det är en stor ära för oss att få förmedla det diadem som blev Gunnila Bernadottes signum, säger Bukowskis smyckes expert Sophia Åkerlund i ett pressmeddelande.

Annons
Tiara

Gunnila Bernadotte somnade in i höstas. Hon var gift med kungens farbror Carl Johan Bernadotte och stod hela kungafamiljen nära. Hon begravdes i Slottskyrka den 29 september och fördes sedan till sista vilan vid Kungliga begravingsplatsen i Hagaparken. Saknaden efter Gunnila är stor i kungafamiljen. Hon var en viktig länk bakåt i historien och en uppskattad vän.

Gunnila.bernadotte.ste1

Av: Liv Sander.

Foto: Stella Pictures/Bukowskis

Annons