Populärt: Drottning SilviaKronprinsessan VictoriaPrins DanielPrinsessan MadeleinePrinsessan Sofia

Kungligt svenskt diadem sålt på auktion - så mycket kostade det

10 jan, 2017, 15:38
AvJohanna Lejon
Gick under klubban efter intensiv budgivning.
Annons
Gunnila.bernadotte.ste1

I september förra året avled Gunnila Bernadotte. Hon var gift med kungens farbror Carl Johan och blev 92 år. Den närmsta familjen gav sedan Bukowskis i uppdrag att sälja grevinnans diadem. En affär som nu har gått i lås. Utropspriset låg på mellan 60 000 och 80 000 kronor men den kungliga raritetens slutpris blev hela 343 0000 kronor. Detta efter en intensiv budgivning.

– Jag är verkligen nöjd med försäljningen av Gunnila Bernadottes tiara. Tiaror av den här digniteten ser vi inte så ofta på den svenska marknaden, så det är extra kul att se att det fanns ett så starkt intresse för den, säger smyckespecialisten Sophia Åkerlund till Expressen.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Diademet är delvis format som en liljekonvalj och det är gjort i platina med diamanter och odlade pärlor samt franska stämplar.

diadem-Gunnila-Bernadotte

Av: Ellen Myrgård Lindén.

Foto:

Annons