Filmerna som kan få en guldbagge 2019

Alba August
Guldbaggegalan hålls i år den 28 januari på Cirkus i Stockholm. Här är årets nominerade filmer!
Annons

Årets konferencier för den livesända Guldbaggegalan är skådespelaren Emma Mohlin som är känd från Grotesco. Under torsdagen avslöjades årets alla nomineringar till filmerna och personerna som kan ta hem en guldbagge den 28 januari.

Annons

Störst chans att vinna en bagge har Ali Abbasis film “Gräns” som är nominerad i nio kategorier.

För andra året i rad delas Guldbaggens publikpris ut, priset inkluderar samtliga 47 svenska nomineringsbara långfilmer som gått upp på bio under 2018. Bakom priset står Filminstitutet i samarbete med Aftonbladet som arrangerar omröstningen. Röstningen, som startade 21 december 2018och stänger den 8 januari.
Utöver nedanstående kategorier delas även priserna Hedersguldbagge, Gullspira och Årets nykomling ut på Guldbaggegalan.

Här är alla nominerade filmer till Guldbaggegalan 2019:

Bästa film

Den blomstertid nu kommer
Producenter: Crazy Pictures

The Deminer
Producenter: Antonio Russo Merenda och Hogir Hirori

Goliat
Producenter: Mattias Nohrborg och Frida Bargo

Gräns
Producenter: Nina Bisgaard, Piodor Gustafsson och Petra Jönsson

Unga Astrid
Producenter: Lars G. Lindström, Maria Dahlin och Anna Anthony

Bästa regi

Ali Abbasi för Gräns

Carl Javér för Rekonstruktion Utøya

Måns Månsson och Axel Petersén för Toppen av ingenting

Gabriela Pichler för Amatörer

Bästa kvinnliga huvudroll

Zahraa Aldoujaili för rollen som Aida i Amatörer

Alba August för rollen som Astrid i Unga Astrid

Léonore Ekstrand för rollen som Nojet i Toppen av ingenting

Eva Melander för rollen som Tina i Gräns

Bästa manliga huvudroll

Fredrik Dahl för rollen som Musse i Amatörer

Sebastian Ljungblad för rollen som Kimmie i Goliat

Mikael Persbrandt för rollen som Hasse P i Tårtgeneralen

Joakim Sällquist för rollen som Roland i Goliat

Bästa kvinnliga biroll

Sissela Benn för rollen som mamma Karin i Sune vs Sune

Maria Bonnevie för rollen som Hanna i Unga Astrid

Trine Dyrholm för sin roll i X&Y

Lena Nilsson för rollen som Simone i Videomannen

Bästa manliga biroll

Jens Albinus för sin roll i X&Y

Fredrik Hallgren för rollen som pappa Rudolf i Sune vs Sune

Eero Milonoff för rollen som Vore i Gräns

Henrik Rafaelsen för rollen som Blomberg i Unga Astrid

Bästa manus

Jonas Hassen Khemiri och Gabriela Pichler för manuset till Amatörer

Peter Grönlund för manuset till Goliat

John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi och Isabella Eklöf för manuset till Gräns

Annons

Gunnar A.K. Järvstad för manuset till Trädgårdsgatan

Bästa foto

Ellinor Hallin för fotot i In i dimman

Måns Månsson för fotot i Jimmie

Kristoffer Jönsson för fotot i Trädgårdsgatan

Bästa klipp

Alexandra Strauss och Dominika Daubenbüchel för klippningen av Flotten

Dino Jonsäter för klippningen av Goliat

Olivia Neergaard-Holm och Anders Skov för klippningen av Gräns

Bästa kostym

Denise Östholm för kostymerna i Euphoria

Ingrid Sjögren för kostymerna i Tårtgeneralen

Cilla Rörby för kostymerna i Unga Astrid

Bästa ljud/ljuddesign

Crazy Pictures för ljudet i Den blomstertid nu kommer

Christian Holm för ljudet i Gräns

Jonas Jansson för ljudet i Jimmie

Bästa mask/smink

Morna Ferguson och Orla Carroll för mask/smink i Euphoria

Göran Lundström och Erica Spetzig för mask/smink i Gräns

Eva von Bahr och Love Larson för mask/smink i Tårtgeneralen

Bästa originalmusik

Johan Testad för musiken i Goliat

Gaute Storaas för musiken i Halvdan Viking

Armand Amar för musiken i Innan vintern kommer

Bästa scenografi

Emma Sofia Wahlberg för scenografin i Balkan Noir

Ulrika von Vegesack för scenografin i Ted – För kärlekens skull

Linda Janson för scenografin i Unga Astrid

Bästa visuella effekter

Crazy Pictures för effekterna i Den blomstertid nu kommer

Peter Hjorth för effekterna i Gräns

Fredrik Pihl för effekterna i Sune vs Sune

Bästa kortfilm

The Ambassador’s Wife
Regi: Theresa Traoré Dahlberg

Martyren
Regi: Ahmed Abdullahi

Vi bara lyder
Regi: Erik Holmström och Fredrik Wenzel

Bästa dokumentärfilm

The Deminer
Regi: Hogir Hirori

Flotten
Regi: Marcus Lindeen

Rekonstruktion Utøya
Regi: Carl Javér

Bästa utländska film

BlacKkKlansman
Regi: Spike Lee

Shoplifters
Regi: Hirokazu Kore-eda

Cold War
Regi: Paweł Pawlikowski

Läs mer:

Mer om svenska och internationella kungligheter, societet och kändisar från oss på Svensk Damtidning:

Dela på:

Annons

Laddar