Det doftar bröllop! Svenskdam.se hälsade på i parfymboutique Insanto i Birger Jarlspassagen där Daria Trotsyuk berättade om de olika dofterna.
En skönhetsboutique som har de allra lyxigaste märkena och produkter med väldokumenterad forskning bakom är Insanto.
Butiken ligger i Birger Jarlspassagen i Stockholm och där träffade vi Daria Trotsyuk som berättade om lyxiga parfymer med anrik historia.
Av Åsa Bönnelyche
Doften Eugénie är skapad av Francois Alexandre Rancé (barnbarn till Francois) som en hyllning åt Napoleon den III hustru Eugenie. Eugenie var känd för sin skönhet och elegans. Doften är ytterst feminin med inslag av vita blommor, liljekonvalj och Neroli. En elegant och finstämd parfym som passar perfekt som bröllopsdoft.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.