Att representera Sverige och samtidigt var där för sina barn är inte det lättaste. - Det är nog inte förrän efteråt man har förstått att vi var borta väldigt mycket, säger kungaparet till DN.
– Vi hade ju ett ganska fullt program. Det är nog inte förrän efteråt man har förstått att vi var borta väldigt mycket. Tyvärr. Något som vi kanske inte märkte eller kände då. Vi hade ju alltid en barnflicka som kunde hjälpa till och vara stand in men det är ju aldrig samma sak, säger kungen i intervjun.
– Nu efteråt har vi förstått att barnen tyckte att det var tråkigt att vi var tvungna att lämna dem så ofta som vi gjorde. Det tänkte man inte på då. Jo, man tänkte på det men satt fast i programmet och det var svårt att bryta det. Jag har inte räknat, men jag tror att Victoria är mer hemma än vi var. Hon är mammaledig och det var ju inte vi på den tiden.