TV4-kocken Erik Videgård berättar om nya relationen – med en kändis: "Lycka"
Stjärnkrögaren och TV4-stjärnan Erik Videgård, 65, har bara några dagar kvar tills sjösättningen av hans nya hjärteprojekt: en ny bok!
Och inför lanseringen har Videgård korsat vägar med en ny bekantskap, som han berättar om på Instagram.
Erik Videgård visar upp nya relationen
Den nya kokboken Videgårds bästa recept: Vietnam är faktiskt den första i en kommande bokserie. Det har redan nu skvallrats om flera böcker, där Erik kommer samla sina bästa recept från hela världen.
Boken har Erik jobbat på länge – och det har blivit långa matresor till Vietnam, och mycket provsmakande, inför boksläppet på fredag. För nu börjar det verkligen dra ihop sig, och böckerna börjar bli färdig-signerade:
– Känslan!!! Har nu signerat några hundra böcker till er som förbokat. Tack!! Lite öm i armen men det är det väl värt, skriver Videgård på Instagram.
Under signeringen fick Erik sällskap av artisten Viktor Norén, som släpper bok på samma förlag. Och mellan alla hundratals autografer verkar en sprillans ny relation ha blossat upp:
– Signerade samtidigt med härliga Viktor Norén idag. Ny bekantskap som jag gillade. Fick Viktors nya bok, eller, bytta faktiskt till mig hans bok som också släpps nu på fredag. ”Jag går min väg” missa inte den!
Senaste från Svensk Dam
Erik Videgårds nya jobb på TV4
Viktor verkar också uppskatta den nyfunna vänskapen, och kommenterar att det var "kul att ses" – och det verkar som att en ny superduo börjar växa fram:
– Detsamma Viktor. Vi får ses över en middag någon gång. Svårt att prata och signera samtidigt. All lycka på den fortsatta turnén!, svarar Videgård då.
Vid sidan av allt arbete med boken syns Erik Videgård fortfarande i Nyhetsmorgon, där han förra veckan sjösatte ett helt nytt inslag: smakpanelen. Erik tillagade ett gäng färdiggjorda köttbullar, och en eminent panel fick blindtesta dem och utse sin favorit:
– Det var premiär för Smakpanelen i morse. Så kul!!! Underbar panel med Lotta, Karl-Fredrik och Marlene, så dedikerade, seriösa och fina människor. Jenny och hela teamet bakom kamerorna gjorde att det gick hur bra som helst. Det finns saker att putsa på och det gör vi till nästa gång. Vi ses snart igen!
Foto: TT