Gästen i tårar efter Jenny Alversjös beteende i Nyhetsmorgon: "Bröt ihop"
Nyhetsmorgon är programmet som tacklar stora och små frågor alltid i kombiantion av musik, mat och trisskrap.
Alla känslor får ta plats och under söndagsmorgonen blev det starka sådana.
Programledaren Jenny Alversjös fråga till en av morgonens gäster ledde till tårar och en mycket känslosam stund.
Här brister gästen ut i tårar efter Jenny Alversjös fråga
Under åren på TV4 har Jenny Alversjö fått vara med om det mesta. För om det är något programledare vet så är det att allt kan hända i direktsändning. Teknik kan strula och grodor kan hoppa ur mun.
Man måste också vara beredd på att tackla svåra ämnen.
Under söndagen var journalisten Calle Schulman och hans flickvän Emelina Seppänen inbjudna för att prata om en svår abort de nyligen tvingades genomgå.
Efter att ha fått veta att deras barn hade en allvarlig kromosomavvikelse tog de det tuffa beslutet att göra abort.
– Det var så påfrestande. Jag kollade min telefon hela tiden, bröt ihop på jobbet och kände att jag fixar inte det här mer nu, berättar Emelina och syftar på tiden hon gick och väntade på svaret från fostervattenprovet.
Senaste från Svensk Dam
– Min första instinkt var: "Backa från mig. Ingen kommer och säger.... Det här är bara dumheter. Jag kommer inte att lyssna på er. Det här är min dotter, jag ska föda henne", säger Emelina i Nyhetsmorgon.
Emelina och Calles tunga historia lämnade ingen oberörd. När Jenny frågar om hur Emelina tog sig igenom dagen då aborten ägde rum kunde hon inte hålla tårarna tillbaka.
"Hur tog du dig igenom den?"
– Hur var den dagen Emelina? Hur tog du dig igenom den?, frågar Jenny Alversjö.
– Att veta att ju närmare jag kommer desto närmare kommer jag att också till att förlora henne. Och skräcken över var jag kommer att föda henne, jag fick inte gå på toaletten utan att man hade en plastbytta i, för att man inte skulle få fostret i toaletten, berättar Emelina.
Efter att ha gått ut med sin historia har Emelina fått motta flera meddelanden från andra som går eller har gått igenom samma sak. Emelina berättar att det fått henne att känna sig mindre ensam.
Foto: TV4 Play