Nobel-festligheterna har startat i Konserthuset i Stockholm. Drottning Silvia kom i grönt, kronprinsessan Victoria bar en klänning i ljus nougat.
Efter kungssången har nu alla satt sig ner i Konserthuset och prisutdelningen börjat. Drottning Silvia bar en grön klänning i siden och kronprinsessan Victoria bar en nougatfärgad kreation med en liten drapering över magen.
Diadem och juveler
Drottningen bar de Leuchtenbergska diademet med tillhörande halsband och kronprinsessan hade valt att pryda sig med Ståldiademet. Eleganta och snygga var också prins Carl Philip och prins Daniel, som gör sin Nobel-debut.
Av: Agneta Nisbeth
Foto: Scanpix
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.