De danska prinsarna har som vi tidigare skrivit om redan startat sin hösttermin – nu är det dags för den norska prinsen Sverre Magnus att börja skolan.
I morgon torsdag kommer prins Sverre Magnus att börja sin allra första skoldag, säkert får han sällskap av pappa kronprins Haakon och mamma kronprinsessan Mette-Marit. Den norska sajten side2.no berättar att den femårige prinsen ska börja i samma skola som sin storasyster prinsessan Ingrid Alexandra, det vill säga Jansløkka skole i Asker. En skola som ligger alldeles i närheten av Skagum där den norska kronprins-familjen bor.
Bilden här ovan kommer från ett annat tillfälle- den norska nationaldagen.
Av Agneta Nisbeth
Foto: Stella Pictures
Läs även:
Alexandra följde prinsarna till skolan››
Prins Christian har börjat skolan››
Kronprins Haakon: Jag är så glad att Mette-Marit är min!››
Mette-Marit talar ut om livet som kronprinsessa››
Mette-Marits och Haakons bröllopsdag firas – med felaktigt bröllopsmynt››
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.