Kejsar Akihito deltog häromdagen – tillsammans med hustrun kejsarinnan Michiko – i en minnesceremoni i Tokyo.
För några dagar sedan deltog det japanska kejsarparet i en högtidlig minnesceremoni över dagen då andra världskriget tog slut. Ceremonin som ägde rum i Tokyo var den 67:e i ordningen sedan krigsslutet och på plats fanns naturligtvis även politiker och andra höga dignitärer.
Blommorna i bakgrunden är gula och vita krysantemum som skulle symbolisera alla de som förlorat sina liv under kriget, ni ser här kejsar Akihito och kejsarinnan Michiko vid altaret för en kort bön.
Av Agneta Nisbeth
Foto: All Over Press
Läs även:
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.