Vad ger man en drottning som har allt? Ja, ett hus till exempel! Lagom till guldbröllopsdagen på onsdag har drottning Sonjas barndomshem återuppstått i all sin forna glans. I eftermiddag är det högtidlig invigning med hela den norska kungafamiljen på plats.
Här har ni den! Drottning Sonjas och kung Haralds bästa kärlekspresent. För det var här i hennes barndomshem på Tuengen Allé 1 B i Oslo som de kunde träffas under sin nio år långa romans. Och nu blir det museum.
I eftermiddag är det högtidlig invigning med både guldbröllopsparet Harald och Sonja och resten av den norska kungafamiljen på plats. Och på själva guldbröllopsdagen, på onsdag, öppnar huset sedan för allmänheten.
En klassisk bild! Sonja och Harald på väg nerför trappan utanför hennes barndomshem i samband med förlovningen 1968.
Huset är till och med inrett så som det såg ut när drottningen bodde där, många av inventarierna är original. Det hann bli hela 31 år i den gula funkisvillan, från 1937 till hon blev Norges kronprinsessa 1968.
Så här såg det ut när huset lyftes huset upp och flyttades från sin gamla plats på Tuengen allé 1B i Oslo till Maihaugen i Lillehammer.
Från koja till slott. Ungefär så kan man nog beskriva drottning Sonjas bostadskarriär!