Klassiska pumpsen kronprinsessan älskar att använda

För ungefär tio år sedan, då stylisten och kammarjungfrun Tina Törnqvist kom in i hennes liv, hände något med kronprinsessans skor. Klackarna blev betydligt högre. Ett tag bar kronprinsessan skor med klackar så höga som tolv centimeter. Ibland hade de platå, som på sandaletterna från YSL, ibland var de höga ”i sig själva”. Oavsett var det klart att kronprinsessan hade en ny typ av favoritsko – det var high heels som gällde! Ju högre desto bättre.
Victorias bästa klackhöjd


För några år sedan började dock kronprinsessan återgå till de lite lägre klackarna, klackarna som ligger på en höjd omkring nio centimeter centimeter. Eleganta och snygga – men också en smula skönare att gå i. Ett par pumps, eller snarare en modell av pumps, har hon återkommit till flera gånger under åren. Skorna kommer från den svenska skokedjan Rizzo (länk till butik)och modellen går under namnet Azelia. (länk till butik) Pumpsen, en klassisk modell, är i mocka och har en klackhöjd på just nio centimeter. (länk till butik) Victoria har pumpsen i rosa (länk till butik), rött och burgundy.

Därifrån kommer pumpsen
Skoföretaget Rizzo grundades för över 40 år sedan, 1977, och ingår i dag i det börsnoterade bolaget Venue Retail Group, en aktör inom väskor, skor och accessoarer med 120 butiker i Sverige och Norge.

Klicka hem pumpsen här:
Svarta pumps från Rizzo
Stilrena och tidlösa svarta pumps från Rizzo. Läs mer och köp här.

Beiga pumps från Rizzo
Tidlösa pumps i beige nyans som finns att köpa hos Rizzo här.

Beiga pumps från Rizzo. Läs mer och köp här. (länk till butik)
Foto: TT