Silvia och Sofia har mycket gemensamt. Vi har koll på det senaste. Och ja, det handlar om mode!
I höstas besökte kungen, drottningen, kronprinsessan och prins Daniel Kungl. Djurgården för att ta del av skulpturutställningen Alice Aycock på Kungliga Djurgården.
Silvia och Sofias relation: Så är den egentligen
Efter reklamen: Silvia och Sofias relation: Så är den egentligen
Utställningen består av sex monumentala skulpturer ur Alice Aycocks serie Turbulences.
Skulpturutställningen är Alice Aycocks första i Skandinavien, och den första som arrangeras i Prinsessan Estelles kulturstiftelses regi. Skulpturutställningarna på Djurgården är ursprungligen ett initiativ av prins Daniel.
Under besöket vid utställningen bar drottning Silvia en kamelfärgad kappa från Max Mara. Hon kombinerade den med en vadderat diadem i en jordig brun kulör. Diademet är tjockt och av sammet.
Och vänta lite nu! Har vi inte sett ett liknande på en annan medlem i kungafamiljen? Jo, visst har vi det. Och då på drottningens svärdotter, prinsessan Sofia. Hon bar ett liknande diadem, men i svart, på Riksmötets öppnande häromåret.
Diademet, som trend, slog igenom stort för några år sedan. Och trenden håller i sig, kanske för att den är så enkel och samtidigt så snygg? Ett diadem piffar nämligen enkelt till en dålig hårdag och kan lyfta en hel outfit.
Inspireras av drottningen och prinsessan – och kolla in diademen nedan, de är i samma stil som de diadem som kungligheterna bär.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.