Emotionellt. Och speciellt. Det här var ingen vanlig dag på jobbet för prinsessan Sofia!

Med välkomstkommittén: Landshövdingen, skolchefen och kommunalrådet.
– Det är den här platsen som till stor del har gjort mig till den jag är i dag. Och det är här som jag har upplevt mycket av min barndom och mina tonår, med allt vad det innebär, sa hon och fortsatte:
Prinsessan Sofia: ”Helt galet att det gått 20 år!”
– Och nu står jag här 20 år senare – vilket känns helt galet! – för att markera startskottet för alla unga och alla barn som kommer att tillbringa just de viktiga åren av sina liv här.

Prinsessan Sofia, 34, tillbaka där hon var tonåring för 20 år sedan.
Så till slut svämmande känslorna över och hon fick torka tårarna, precis som förra gången hon kom till Älvdalen som prinsessa.

Här kom tårarna.
Men mest blev det glädje – och massor av kramar.

Och så fick Sofia träffa sin mattelärare Ann Nilsson, ett speciellt möte:

Det var Ann som lärde Sofia att räkna på mellanstadiet!
Sedan var det dags att spana in skolans lilla konstutställning:

Konstnärerna på rad.
– Min favorit är den med grönsakerna. För jag är ju vegetarian, log Sofia.
Så när det var dags för lunch i skolmatsalen så var saken biff: Det blev tacos – med vegofärs.

– Det har varit helt fantastiskt, sa prinsessan Sofia till Svensk Dam.
Prinsessan Sofia tillbaka på Älvdalsskolan

På kungligt uppdrag i hembyn.
Väl hemma i mamma Maries och pappa Eriks gula villa i Kåtilla ett par kilometer bort skickade Sofia en hälsning på Instagram:

Den nya Älvdalsskolan med rörelserum, miniaula – och ytterskoförbud. Här ska det gå 450 elever från nollan till nian.
– Idag var en viktig dag! Jag fick inviga nya Älvdalsskolan. En stor satsning för att skapa en motiverande och trygg studiemiljö. Samma plats där jag gick, men en helt ny genomtänkt skola. Det visar att bygden satsar på sina barn och unga och det gör mig stolt!

Självklart blev det gruppfoto.
Foto: Johan Söderlund/Svensk Damtidning, Pontus Lundahl/TT.