Det var tidig morgon när kungaparet landade i 20-miljonersstaden Mumbai, den jättestad på Indiens västkust som tidigare hette Bombay. Och sisådär tolv timmar senare gick de i mål, en lång och intensiv dag som fick sin final i sammetsnatten på Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya-museet.

Statsbesökets tredje dag började så här…och slutade med generalkonsulatets stora supé, många timmar senare:
Drottningen hade en rubin i halsgropen och en värmande sidensjal över axlarna när hon minglade runt med stans kulturpersonligheter. En succémiddag med Sveriges generalkonsul Anna Lekvall som värdinna.
Men däremellan gjorde kungaparet något som skapade jätterubriker i indisk media: de plockade skräp på en av Mumbais mest nedskräpade stränder. En kunglig städpatrull i hatt (kungen) och härligt gladorange tenniströja (drottningen).

Kungen lassar av första korgen.
Ja och så de där violblå städhandskarna då.

Detta brukar kallas världens största strandrensningsprojekt och vid sin sida på stranden hade kungaparet hjälten som drog igång alltihop: advokaten och miljöaktivisten Afroz Shah.

Kungaparet med mannen bakom projektet: Miljökämpen Afroz Shah.
Hans projekt är inne på sitt femte år och drivs helt av frivilliga som varje helg samlas för att rensa stranden från skräp. Mer än 20 miljoner kilo har de fraktat bort – och nu börjar sköldpaddorna komma tillbaka.
Kungen blev dagens snackis!

Indierna hade knappt hämtat sig från chocken att kungen bär sina väskor själv. Och nu fick de se honom plocka skräp med stort engagemang.
Efter den insatsen väntade lunch hemma hos guvernören.

Ombytta och redo för lunchen i guvernörspalatset.
Kungaparet hedrade offren för terrorattacken
Kungaparet hedrade även offren för terrorattacken på lyxhotellet Taj Mahal Palace 2008 med en krans.

Anrika lyxhotellet Taj Mahal (till vänster) skakades av terrorattacken 2008.
På eftermiddagen besökte kungaparet en av de skolor som ger barn gratis skolgång och läxhjälp. Och så klev de ombord på bussen som funkar som ett mobilt klassrum för gatubarn. Det blir något för drottningen att berätta för ettagluttaren Estelle när hon kommer hem lagom till helgen.

Indien ligger fyra och en halv timme före Sverige i tid och och medan ni låg och sov flög kungaparet 170 mil norrut till Dehradun, där de i dag rivstartar statsbesökets fjärde dag med att träffa unga miljö- och klimatkämpar vid floden Ganges.
Foto: TT, Svenska ambassaden, Mats Nilsson/Kungl. Hovstaterna, Instagram.