Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Allt inför prinsessdopet – programmet, klänningen och gästerna

21 maj, 2014, 13:28
Annons
leonore-chris-madeleine

Nu berättar hovet hur prinsessan Leonores dop ska gå till den 8 juni –  samma dag som Madeleine och Chris firar ett år som gifta.

Kungliga dop är högtidliga ceremonier med hundraåriga traditioner. Har man 160 personer i kyrkan och svenska folket framför teven så får inget gå fel! Därför kommer prinsessan Madeleine och Chris att öva inför den viktiga händelsen, precis som Bernadottefamiljen tidigare alltid gjort.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.
Victoria-2
Drottningholmskyrka
Annons

Kanske upprepar hon det som pappa kungen och drottning Silvia gjorde inför kronprinsessan Victorias dop i Stockholms slott den 27 september 1977? Kvällen innan övade kungaparet i Slottskyrkan med en liten docka…

Även om prinsessan Leonores dop blir betydligt mindre (än Victorias, Carl Philips, Madeleines och Estelles) vad gäller antalet gäster, blir mediabevakningen större än någonsin. Drottningholms slottskyrka sägs bli fullsatt till bristningsgränsen. Gästerna ska till och med sitta under predikstolen!

Annons

Då kommer gästerna

Klockan 11.00 ska gästerna börja anlända till Drottningholms slott och slottskyrkan. Klockan 12.00 går startskottet för dopceremonin. Vid 13.15 blir det mottagning på Drottningholms slott. Klädsel är förmiddagsdräkt för damer och jaquette eller mörk kavaj för herrar.

Dopceremoni

Prinsessan Leonore döps i Drottningholms slottskyrka den 8 juni 2014 och officianter är ärkebiskop Anders Wejryd, överhovpredikant Lars-Göran Lönnermark och pastor i Kungl. Hovförsamlingen Michael Bjerkhagen.

dopvatten

Dopvatten från Öland

Kungen valde bort vattnet från Jordanfloden (annars ett måste vid kungliga dop) i samband med kronprinsessan Victorias dop 1977 och satsade på källvatten från Öland.

Annons
Dopfunt
staty

Därför ska också prinsessan Leonore ska bli döpt i vatten från Öland. Här ser vi dopfunten i Drottningholms slottskyrka.

Annons

Dopfunten

Dopbordet i skulpterat och förgyllt trä är av senbarock typ och har ben med rikliga dekorationer. På benställningen sitter en liten ängel som bär själva bordsskivan. Dopbordet tros ha utförts av Burchard Prechts verkstad i Stockholm i slutet av 1600-talet.

I silver

Dopfatet av silver är tillverkat av Johannes Meijding i Stockholm och är enligt en inskription skänkt till slottskyrkan av drottning Ulrika Eleonora 1728.

Dopklänningen

Den kungliga dopklänningen är sydd av bomullsbatist och valenciennespets med en underklänning av crèmerosa satinvävt siden.

Första gången den bars var när kungens pappa döptes år 1906. Det finns en liten sidencape som hör till och i den har nästan alla dopbarnens namn broderats in.

dop

Trots minutiösa förberedelser kan det gå precis hur som helst. Ingen ceremonimästare i världen kan ju regissera en tre månader gammal baby. Leonore kan sova sött som en liten kerub.

Annons
kungen-1

Eller gallskrika så det ekar i Slottskyrkan, precis som mamma Madeleine.

Av Åsa Bönnelyche

Foto: Kungahuset.se, IBL

Annons