Andra gången gillt - Madeleine lyckligare än någonsin

Andra gången gillt! Prinsessan Madeleine är lyckligare än någonsin med sin gnistrande förlovningsring på vänsterfinger.

Chris O´Neill friade och prinsessan sa “ja”. Bröllopet ska äga rum i 2013. När kungen gav grönt ljus till att amerikanen Chris fick följa med på prinsessan Estelles dop i våras, insåg svenska folket att förhållandet mellan Madeleine och Chris var mycket seriöst.

Sambor i New York

Och redan i januari fick han följa med prinsessan på ett kungligt representationsuppdrag i konserthuset Carnegie Hall. Paret är idag sambor i en Manhattanvåning på en mycket exklusiv adress. Madeleine jobbar på World Childhood Foundation –en välgörenhetsorganisation som drottning Silvia grundat. Chris är finansman.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

Av Åsa Bönnelyche

Foto: All Over Press och pressbild kungahuset.se

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.