Prinsessan Laurentien är verkligen poppis bland barn, här ser vi henne under ett besök på Nationalbiblioteket i Voorleesontbijt Hoorn.
Som ni säkert vet vid det här laget är den nederländska prinsessan Laurentien mycket engagerad i barns läsande, hon har också själv skrivit flera böcker. I onsdags kunde man se Laurentien tillsammans med ett antal barn på Nationalbiblioteket i Voorleesontbijt Hoorn.
Prinsessan Laurentien älskar att umgås med barn, och de tycker givetvis att det är oerhört spännande att träffa en riktig prinsessa.
Några av barnen fick själva läsa högt ur sagoböckerna som ofta handlar om prinsar, prinsessor och en och annan drake.
Av Agneta Nisbeth
Foto: IBL Bildbyrå
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.