Den härliga Italienresan fortsätter för kung Willem-Alexander och drottning Máxima. Det nederländska kungaparet har hunnit med ett besök på heta Sicilien och så blev det en konsert i Rom på Palazzo Colonna i Rom. Under kvällens konsert kunde vi se en som alltid strålande glad drottning i en ljuvlig rosa hellång klänning med ena axeln bar.
Under det korta med intensiva besöket på Sicilien tittade de bland annat in i Cappella Palatina och en lokal fiskmarknad, Mercato del Capo, i Palermo, då Máxima åter sågs i en av sina älskade stora hattar. Kungaparet satte sig också ner för en allvarlig diskussion om människohandel och den alltid så aktuella flyktingfrågan.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.