Nu har Estelle hört sin första predikan. Den hölls av ordinarie hovpredikant Michael Bjerkhagen, som själv berättar om händelsen.
Hovpredikant Michael Bjerkhagen skriver på sin facebook-sida hur det var att tala inför lilla Estelle, som gjorde debut på adventsgudstjänsten i Slottskyrkan häromdagen. Hur det var? Så här berättar hovpredikanten själv:
– Idag har jag predikat i Julgudstjänsten i Slottskyrkan, för all personal inom Kungliga Hovstaterna i närvaro av HM Konungen samt DDKH Kronprinsessparet,Prinsessan Estelle och Prins Carl-Philip. Det var fantastiskt roligt att vår yngsta lilla Prinsessa var med! Nu väntar Kungaparets jullunch för oss alla anställda i Karl XI:s galleri. Det skall bli trevligt!
Av Åsa Bönnelyche
Foto: IBL
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.