Carl Philips underbara glädjebesked – nu är det bekräftat: "Grädde på moset"
Prins Carl Philip och prinsessan Sofia har fullt upp med sin stora, underbara familj. Fyra barn har det blivit sammanlagt, vilket innebär maxat ös på Villa Solbacken.
En stressig tillvaro, helt klart. Men när prins Carl Philip vill få lite andrum från barnstöket sätter han sig inte på en strand – utan i en turboladdad bil!
Prins Carl Philips underbara glädjebesked
Carl Philips racingintresse har blivit vida omskrivet, ända sedan debuten i ansedda tävlingen STCC 2013. I helgen var det dags för ännu en tävlingsrunda för den gode prinsen, som blev historisk i och med deltagandet.
Prinsen gjorde nämligen sitt hundrade race i tävlingen Porsche Carrera Cup Scandinavia. En osannolik siffra, som Carl Philip är relativt ensam om. Bara fyra andra förare har nått det magiska 100-strecket.
Men Carl Philip nöjde sig inte med att bara delta. Han klev också upp på prispallen! Fyrbarnspappan var så flink bakom ratten att han susade fram till en tredjeplats i PRO-Am-kategorin.
"Som grädde på moset", skriver arrangören på Instagram.
Johan T Lindwall: "Ligger Carl Philip varmt om hjärtat"
Ett stort grattis till prins Carl Philip! Det är heller ingen slump att prinsen presterar, det ligger oerhört många timmar, ett oerhört stort engagemang bakom.
– Just racing är ju något som ligger Carl Philip väldigt varmt om hjärtat. Han har hållit på med motorsport väldigt länge och kan ha blivit lite av en... Ja, inte ikon men snarare en förebild för racing i Sverige, har Svensk Damtidnings chefredaktör Johan T Lindwall sagt i en intervju med TV4:s "Efter fem".