Daniel måste avbryta intervjun – i tårar efter frågan om Victoria

Frågan om kronprinsessan Victoria blir för mycket för prins Daniel – kan inte hålla tillbaka känslorna.

Bröllopet den 19 juni 2010 följdes av ett helt land. Kronprinsessan Victoria skulle äntligen få sin prins Daniel, samtidigt som det pågick ett vilt firande på Stockholms gator, med förväntansfulla människor som önskade paret en oförglömlig dag.

Tillbakablick: Här möter Victoria & Daniel folkets jubel efter bröllopet 2010!

Brand logo
Tillbakablick: Här möter Victoria & Daniel folkets jubel efter bröllopet 2010!

Under bröllopet bjöds det på oförglömliga tal från bland andra prins Daniel och hans pappa Olle Westling, och efteråt var det en tagen Victoria som kände en oerhörd tacksamhet.

– Vi, min make och jag, är så otroligt glada och väldigt tacksamma för att så många vill vara här och fira tillsammans med oss. Det är en enorm upplevelse. Det är den absolut största dagen hittills i mitt liv, sa hon.

Prins Daniel och kronprinsessan Victoria
Prins Daniel och kronprinsessan Victoria har varit gifta i 15 år.Jessica Gow/TT

Prins Daniel i tårar

Kärleken mellan Daniel och Victoria har alltid varit stark. I 15 år har de vandrat sida vid sida som gifta, arbetat tillsammans för att representera det svenska kungahuset och älskat att tillbringa tid ihop.

Daniel har i flera intervjuer talat varmt om sin älskade hustru, berättat vilken fantastisk människa hon är. När han intervjuades av SVT-stjärnan Claes Elfsberg sju år efter bröllopet var det till och med så att han fick avbryta intervjun för en stund, samtidigt som hans ögon tårades.

– Mötet som hon alltid tar med sig. Har man lager av lager av såna starka möten så blir man en speciell person av det, sa han och fortsatte:

– Vi pratar om min hustru. Det här blir too much för mig, känner jag. Men. Jag ska försöka ta mig samman här lite. Det säger så mycket om henne och den otroliga person hon är.

Tillbakablick: Här svimmar livgardisten utanför kyrkan – under Victoria och Daniels bröllop

Brand logo
Tillbakablick: Här svimmar livgardisten utanför kyrkan – under Victoria och Daniels bröllop

”Hon är fantastisk”

I samband med sin 50-årsdag intervjuades Daniel av SVT-reportern Carina Bergfeldt. Även då passade han på att lyfta Victoria och det arbete hon lägger ner.

– Jag vet min roll. De flesta vill höra och se Victoria och jag mår bra av det och tycker att hon är fantastisk. Jag går bakom och njuter och försöker bidra, men har inget problem att se min roll och min situation i det hela, sa Daniel då.

Foto: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.