Det var hösten 2019 som kronprinsessan Victoria och prins Daniel startade Prinsessan Estelles Kulturstiftelse, med syfte att värna om kulturen i alla dess former.
Därför heter hon Estelle!
Efter reklamen: Därför heter hon Estelle!
Som en del av detta invigde man sommaren 2020 Prinsessan Estelles Skulpturpark på Djurgården i Stockholm. Sex verk i skulpturserien Turbulences av den amerikanska konstnären Alice Aycock visades då upp – och varje sommar sedan dess tillkommer verk av nya konstnärer.
Verket Life Rings av Elmgreen & Dragset invigdes 2021.Sara Friberg Kungl.Hovstaterna
År 2021 var det den dansk-norska konstnärsduon Elmgreen & Dragset som presenterade verket Life Rings, och 2022 tillkom skulpturen Wind Sculpture in Bronze I av den brittisk-nigerianska konstnären Yinka Shonibare.
2023 års konstnär var Charlotte Gyllenhammar som med verket Untold var den första svenska konstnären att bidra till Skulpturparken. I fjol var det dags för italienske Giuseppe Penones The Inner Flow of Life att bli en del av samlingen.
Kronprinsessparet brinner för att värna om kulturen.Foto: Anders Wiklund/TT
Den nya skulpturen kommer att invigas den 3 juni – och förhoppningsvis kommer både kronprinsessparet och prinsessan Estelle vara på plats för att fira!