Därför pratar alla om nya bilderna på Madeleine, 43: "Hon strålar"
Helgens kungliga snackis är utan tvekan prinsessan Madeleine!
I fredags var hon festens höjdpunkt när H&M-kungen Karl Johan Persson bjöd in till galej – och i söndags var det bus med Min Stora Dag-barnen på Gröna Lund.
Och nu pratar alla om Madeleine – det här är varför.
Prinsessan Madeleines festhelg i Stockholm
Vi på Svensk Dam var först med att avslöja att Karl Johan Persson höll i sitt försenade 50-årsfirande på Rosendals Trädgårdar – och det var också vi som kunde visa de rykande färska bilderna på partypinglan Madeleine:
Hon gjorde entré ihop med Chris i en tjusig guldblåsa signerad Johanna Oritz, och strax därefter anslöt även kronprinsessan Victoria och prins Daniel till festen.
Kronprinsessparet står födelsedagsbarnet Karl Johan och hustrun Leonie (fd Gillberg) oerhört nära, och tillhör deras absolut innersta krets.
För Madeleine blev kvällen också extra speciell. I över tio år har hon ju bott utomlands, och när vännerna har festat hemma i Stockholm – har hon istället nåtts av bilder 800 mil bort. Nu när hon är hemma igen är hon återigen omgiven av nära och kära, och visst syntes det att kvällen betydde mycket för den forna Florida-prinsessan.
Prinsessan Madeleine en snackis – detta är varför
På söndagen dök Madeleine upp igen, och denna gång på Gröna Lund. Välgörenhetsorganisationen Min Stora Dag, som Madeleine är beskyddare för, hade hyrt hela nöjesparken – och det var hon som klippte banden och välkomnade alla barn dit.
Det här är ett av Madeleines ytterst få prinsessuppdrag, och det är tydligt att hennes jobb för barnen betyder mycket för henne. Helt orädd hoppade hon in i karusell efter karusell – och det breda leendet suddades inte ut på hela förmiddagen.
Svensk Dams Helena Wiklund rapporterade direkt från eventet, och visst var intresset stort. Nu har bilderna på Madeleine på Gröna Lund blivit en riktig snackis, och vår svenska prinsessa skapar rubriker långt utanför landsgränserna. Vår erfarna reporter Noréa Dahlskog berättar i en intervju varför:
– Madeleine strålar verkligen, och folk älskar att se henne lycklig! Hon har ju själv berättat att det kungliga rampljuset egentligen kan vara lite jobbigt eftersom hon faktiskt är blyg, men det märks inte när Madeleine är i sitt esse. Hon sprider så mycket glädje, och jag tokälskar att hon passade på att släppa loss och åka karuseller ihop med barnen! Det är inte alls konstigt att alla pratar om de här bilderna, säger hon.
Foto: Helena Wiklund/Svensk Damtidning, Stefan Järrevång/Svensk Damtidning