Donald Trump i öppet bråk med kungligheten: "Hon är fruktansvärd"
Donald Trump har i skrivande stund precis landat i Storbritannien för sitt statsbesök. Han möttes vid planet, det legendarisk Air Force One, av prins William och prinsessan Kate. Han ska också träffa kung Charles och drottning Camilla.
Donald Trump i öppet bråk med kungligheten
Däremot blir det inget samkväm med prins Harry och hertiginnan Meghan Markle – och tur är nog det.
Trump och Meghan är i luven på varandra sedan flera år tillbaka. Hon har beskrivit presidenten som "misogyn", och han har gett tillbaka med samma medel.
– Hon är fruktansvärd, har Trump sagt om Meghan.
Trump har också hävdat att Meghan har manipulerat Harry.
– Jag kommer inte att använda hela uttrycket, men Harry blir kuvad som ingen annan person jag tror att jag någonsin sett. Jag är inte ett fan av Meghan, jag är inte ett fan, och jag hade rätt från början. Jag tycker att stackars Harry blir lurad, har Trump sagt.
Donald Trump om kung Charles: "Han är verkligen..."
Trump är en desto större beundrare av kung Charles. De har träffats flera gånger – och Trump verkar ha fått ett riktigt gott intryck.
– Han är en vacker man, en underbar man och vi uppskattar – jag har känt honom, lärt känna honom väldigt väl, faktiskt, under min första mandatperiod och nu även under min andra, har Trump sagt.
– Han är verkligen intresserad av klimatförändringar och jag tycker att det är fantastiskt. Det han verkligen vill ha och det han verkligen känner varmt för är framtiden. Han vill se till att framtida generationer har ett bra klimat, snarare än en katastrof, och jag håller med.