Drottningen åter på besök i Tyskland där hon besökte ett sommarläger på en nöjespark.
I måndags besökte drottning Silvia återigen Tyskland. Denna gång besökte drottningen ett sommarläger för barn. Deutsche Fernsehlotterie anordnar lägret och har i 60 år haft verksamhet för socialt utsatta barn. Drottningens World Childhood Foundation samarbetar med lägret och Silvia var därför där på besök..
Drottningen anlände i en hästvagn och hjälpte bland annat till att laga mat med några av barnen. World Childhood Foundation har bland annat hjälpt till att utbilda lägerpersonal, där fokus legat på att göra personalen medvetna om övergrepp och exploatering av barn.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.