Drottning Silvia markerar med kraft – riktigt irriterad: ”Mycket olämpligt”
Drottning Silvia är en hårt arbetande kunglig. Varje år tillhör hon toppen bland världens kungligheter med flest uppdrag, ständigt redo att stötta sin älskade make kungen och vara en god representant för det svenska kungahuset.
Drottningen kan även glädjas åt att hon är väldigt populär och omtyckt. De som har träffat henne har sällan något ont att säga, tvärtom brukar de i stället lyfta fram hur trevlig Silvia är och berättat om hur engagerad hon är i diverse frågor.
Silvias tydliga krav
Samtidigt har Silvia varit med länge i gemet, vilket innebär att hon bestämt sig för att införa vissa krav. Hon håller hårt på regler och traditioner vilket gör att hon, till skillnad från yngre generationer, inte är helt bekväm med det beteende som kommer med den moderna teknologin.
Medan prins Carl Philip och prinsessan Sofia mer än gärna ställer upp på selfies, har Silvia en helt annan ställning till den typen av bilder. I dokument som Expressen tagit del av står det tydligt att drottningen inte vill vara med på den typen av bilder.
”Kungafamiljen har ständigt kameror riktade mot sig. Fotografering är tillåtet, men det bör ske från behörigt avstånd, inte tätt inpå. Självporträtt tillsammans med kungliga personer med mobilkamera, så kallade selfies, och dylikt undanbedes”, stod det i dokumentet enligt Expressen.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Stödet: ”Mycket olämpligt”
Många tycker att Silvias krav är rimligt. Bara för att du är kunglig ska du inte behöva utsättas av människor som kommer fram med kameran i högsta hugg, redo att knäppa av en bild.
– Fråga inte om du får ta en selfie – det är mycket olämpligt, påträngande och privat, säger kungaexperten Herman Lindqvist och får medhåll av TV4-profilen Marcus Oscarsson:
– Allt det här okynnesfotograferandet, folk som ska ta selfie överallt. Det är inte alls passande att hålla på så. Att ta selfies med kungafamiljen ska man absolut inte göra.
Foto: TT