Här anländer kungen & Silvia till magiska folkfesten på Gripsholms slott!
En kväll som bara inträffar vart 500:e år – ja det är vad kungen och drottning Silvia fick uppleva nu ikväll.
En magisk folkfest på självaste Gripsholms slott i Mariefred, med kungaparet i täten för publikhavet:
Hon i glammigt barbierosa och han i rivierasolbränna och kostym.
Kungaparet.
Kungen må vara Årets Man – men den här kvällen var det faktiskt inte han som stod i centrum, utan hans 500-årsjubilerande förfader: Elvabarnspappan Gustav Vasa, som ju är djupt inblandad i tillkomsten av det moderna Sverige och som ”hängde” mycket på Gripsholm på sin tid.
Man förstår att Gustav Vasa trivdes på Gripsholm – 85 rum och kök med sjöutsikt!
Kungaparet fick njuta av en magisk konsert anförd av Sveriges största Gustav Vasa-fan Fredrik Lindström, och med stjärnor som Lena Philipsson, Lisa Nilsson, Rickard Söderberg och Josefin Johansson på scen.
Kvällens konsert med med massor av stjärnor på scenen. Allt lett av kvällens maestro Fredrik Lindström.Kungaparet med kvällens artister – till vänster kungen och Lena Ph.
Musiken klingade ut över slottet och kungen såg ut att ha helkul – han skrockade glatt där han satt i sin oerhört exklusiva Gripsholmsstol. Bredvid satt drottning Silvia och gungade med när Lena Ph rev av Niklas Strömstedts Sista morgonen i oförglömlig Gustav Vasa-version.
Kungaparet var på plats redan en timme innan konserten började – och deras smygentré var det inte många som såg!
Medan de 3 000 konsertbesökarna var fullt upptagna med att vimla runt framför slottet så rullade kungaparet in i sin bil. Ut hoppade kungens hund Brandie och det första kungen gjorde var att rasta henne bakom en buske.
Kungaparets diskreta entré.
Sedan väntade en privat mingelmottagning inne i en av slottets paradsalar, med talmannen, landshövding Beatrice Ask och hovfolket bland gästerna.
Kvällens final, med kungaparet uppe på scen!Ett nöjt par i augustikvällen.
Allt som allt en härlig och stämningsfull sensommarkväl, och en uppvärmning inför det som komma ska:
Den 15 september dånar kungens eget megajubileum – 50 år på tronen – igång på Kungliga slottet i Stockholm, med massor av kungligheter bland gästerna.