Ebba Busch om resan med drottning Silvia: ”Aldrig sett...”

Ebba Busch berättar för Svensk Damtidning om resan med kungen och drottning Silvia.

I november lämnade kungen och drottning Silvia Sverige för ett tre dagar långt statsbesök i Kanada. Med på resan befann sig Sveriges vice statsminister Ebba Busch, som närvarade vid kungaparets sida under hela besöket.

5 saker du inte visste om Ebba Busch

Brand logo
5 saker du inte visste om Ebba Busch

Fokus låg på att befästa och stärka den nära relationen mellan länderna. I sitt tal valde kungen att trycka på det starka band som Kanada och Sverige har mellan varandra.

– Våra nationer delar ett nära och vänskapligt partnerskap grundat på gemensamma värderingar och ömsesidig respekt, sa kungen i ett kort tal utanför Rideau Hall enligt CBC.

Drottning Silvia och Ebba Busch
Drottning Silvia och Ebba Busch under statsbesöket i Kanada.Jonas Ekströmer/TT

Ebbas hyllning efter resan

Kungaparet och Ebba Busch hann med en hel del: middagar, intressanta möten i Ottawa och Montreal samt en rad utflykter.

Efter besöket har Ebba bara positiva saker att säga om kungaparet. Hon är dessutom djupt imponerad över det arbete som de lägger ned på att representera Sverige världen över.

– Jag är ju monarkist. Jag tycker oavsett hur man förhåller sig till monarkin finns det ingen tvekan om att hela kungafamiljen representerar värden som håller över tid, säger hon till Svensk Damtidning.

”Full av beundran”

Ebba berättar att det var en ynnest att få vara med kungen och drottningen på ett statsbesök.

– Jag fick se dem jobba flera dagar från tidig morgon till sen ikväll. Jag är bara full av beundran över deras hårda arbete, men också vilket tungt avtryck det gör att några i en turbulent och orolig tid står för värden som håller generationer. Det är nästan ovärderligt.

Ebba Busch, kungen och drottning Silvia
Kungen, drottning Silvia och Ebba Busch såg ut att ha det trevligt under statsbesöket i Kanada. Här håller de en presskonferens på Montréal–Trudeau International Airport i Montreal.Graham Hughes

Foto: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.