Under eftermiddagen tog Victoria och Daniel emot herrlandslaget i ishockey, som under gårdagen tog hem VM-guldet i Köln. Vinnartruppen åkte till slottet, innan det allmänna firandet på Sergels torg i Stockholm, och träffade även Estelle och Oscar – som båda tittade nyfiket på den stora gruppen hockeystjärnor.
Prins Oscar hade dessutom på sig en hockeytröja med Tre kronor-tryck och när gruppbilden skulle tas fick han hålla sig i den stora VM-pokalen. Prins Carl Philip var också med och mötte landslaget medan Sofia och lillprins Alexander var kvar hemma på Drottningholm.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.