Under de sju år som gått sedan prinsparet blev man och hustru har tre fantastiska småprinsar kommit till världen – Alexander, 6, Gabriel, 5, och Julian, 1.
Idag bor hela familjen i Villa Solbacken på Djurgården och i somras började Alexander på Djurgårdsskolan. Sofia, som under det senaste året har varit mammaledig med Julian, har sakta men säkert börjat återvända till sina kungliga uppdrag under de senaste månaderna.
Vid varje födelsedag eller högtid skickar prinsparet en hälsning till svenska folket på Instagram, vilket verkligen uppskattas av följarna.
Erik Hellqvists uppmaning till Sofia och Carl Philip: "Jag ber er..."
Både Sofia och Carl Philip har väldigt nära relationer till sina familjer, och ser till att barnen får spendera så mycket tid med sina far- och morföräldrar som möjligt.
På prinsparets bröllopsmiddag höll Sofias pappa Erik Hellqvist ett otroligt rörande och fint tal till sin älskade dotter och sin nya svärson.
– Kära Carl Philip. Jag minns ett av våra första möten, det skedde när jag och Marie var på motorcykelsemester och du tävlade i racing. Vi slogs genast av att du var en mycket vänlig och lättsam person. Och det viktigaste av allt, du hade Sofias bästa för ögonen, sa Erik bland annat i talet.
Sofias pappa Erik Hellqvist höll ett fantastiskt vackert tal till brudparet.
– Att du och Sofia drivs av att leva ett aktivt och kreativt liv, att röra er framåt, och er gemensamma strävan efter frihetskänsla, det tror jag är vad som gör er starka tillsammans.
Erik gav även en väldigt fin uppmaning.
– Carl Philip, jag kommer inte be dig ta hand om min dotter, det har hon alltid klarat av själv. Men jag ber er fortsätta ta väl hand om varandra.