Experten om kungens nya lyxiga semesterbil: ”Kostar över miljonen”

10 aug, 2023, 11:08 
Kungaparet i Salzburg
Wow vilket vrålåk! Se bilderna från kungaparets weekendresa här.
Annons

Kungen vid ratten i den röda lyxbilen – och drottning Silvia bredvid med Kellyväskan i knäet.

Vilken storslagen entré!

Kungen och drottning Silvia i Salzburg i en röd BMW
Här gasar kungen in i Salzburg.FRANZ NEUMAYR
Full uppställning när kungaparet anlände.SplashNews.com

Ja, ingen kunde missa att något var på gång när kungaparet rullade in utanför sitt hotell i hjärtat av Salzburg i fredags, för att gå på operapremiär senare på kvällen.

En hel stab från femstjärniga Hotel Goldener Hirsch stod redo med paraplyerna – men mest uppmärksamhet väckte ändå kungens nya glänsande semesterbil.

Annons
Drottning Silvia i Salzburg
Kungaparets flotta entré.People Picture/Shutterstock
Kungaparet anländer till sitt hotell Hotel Goldener Hirsch i Salzburg
Kungaparet på väg till sitt hotell på Getreidegasse i Salzburgs gamla stadsdel, mittemot Festspielhaus och bara några steg från Mozarts födelseplats.SplashNews.com

Kungen är ju känd för sin faiblesse för lyxbilar och brukar i vanliga fall köra sin himmelsblå BMW M8 Competition Coupé under bilsemestrarna på kontinenten.

Men det här tyskregistrerade vrålåket har vi inte sett förr. Så vad är detta för bil?

Har kungen köpt en ny bil?SplashNews.com

Bilexperten Alrik Söderlind, chefredaktör för motortidningen Auto Motor & Sport, har besked:

Annons

– Det är en BMW M4 Competition Coupe, en snabb riktigt sportig bil. 510 hk och med ett startpris strax över miljonen, säger han till Svensk Dam.

– Men till en opera hade jag hellre – i BMW:s utbud – åkt en superbekväm i7 med eldrift.

– M4 är för trackdays, det vill säga hårdkörning på bana.

Ännu en bil med superbilsprestanda alltså. Om kungen har uppdaterat sin bilsamling och låtit även denna röda BMW flytta in i garaget hemma på Drottningholm är dock ännu inte känt.

Den röda BMW:n i all sin glans.SplashNews.com

D:et på skyltarna tyder på att den röda BMW:n är tyskregistrerad och av allt att döma hemmahörande i München, där kungens syster prinsessan Birgitta bor.

Annons

Kungens egna ord: ”Jag älskar att köra bil”

Kungens blå BMW parkerad utanför Kina slott.Janerik Henriksson/TT

Kungen är en stor bilentusiast och de privata bilsemestrarna har blivit tradition: En stor frihetskänsla i kungaparets i vanliga fall uppstyrda vardag.

Det berättade kungen själv när han var med i podcasten Värvet 2021.

– Vi har bilat varje år de senaste 10-15 åren. Jag tycker att det är väldigt skojigt att köra bil, det är det bästa jag vet. För mig är det en frihet, jag styr ju dit jag vill, säger kungen i intervjun.

– De första åren åkte vi från punkt a till punkt b, från Stockholm till Sainte-Maxime då, där vi har ärvt huset av prins Bertil. Men med åren har vi börjat ta större och större omvägar och vi tar längre och längre tid på oss, och stannar över på olika platser i Europa.

Annons
Drottning Silvia med kungens blåa BMW
Det har blivit många bilsemestrar för drottning Silvia.Pontus Lundahl/TT

– Vi söker upp olika vackra slott, borgar, utsikter, vingårdar eller vad man nu kan hitta. Och ibland hamnar vi på ställen där vi inte riktigt vet var vi är.

– Själva resandet har faktiskt blivit den stora delen. Att ligga på en strand och sola, det klarar man inte av i vår ålder, jag bara bränner mig och det är väldigt onyttigt också har vi lärt oss, säger kungen i Värvets intervju.

Kungens BMW som han gav sig själv i 75-årspresent 2021.
BMW:n som kungen gav sig själv i 75-årspresent 2021.

Så många bilar har kungen – här är hela listan:

BMW M8 Competition Coupé 2020

Annons

Shelby Cobra 1966

Shelby Mustang 350 GT 1965

Ford Mustang GT 4.7 V8 1965

Porsche 911 T Targa 1973

De Tomaso Pantera 1971

Ferrari 599 GTB 2007

Pontiac GTO Convertible 1966

Volvo PV60 1946

Jeep Grand Wagoneer 1989

Honda CM400

Drottning Silvia, nöjd medpassagerare. Hon har körkort, men kör inte längre själv.Jonas Ekströmer/TT

Foto: TT.

Annons
Innehåller annonslänkar