Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Fått roll i Hollywood-serie – Madeleines lycka: "En dröm såklart"

22 jul, 2025, 10:00
Prinsessan Madeleine och Phoenix Parnevik
Beskedet om filmrollen har slagit ner som en bomb, och någon som gläds är prinsessan Madeleine!
Annons
Så mycket betalar Madeleine & Chris i hyraBrand logo
Så mycket betalar Madeleine & Chris i hyra

Den ikoniska filmen Fredagen den 13:e får en prequel-serie, och ett namn på rollistan sticker ut!

Och någon som hurrar, det är svenska prinsessan Madeleine...

Landat roll i stor serie

Prequel-serien har fått namnet Crystal Lake och på rollistan hittar vi ett bekant namn:

Phoenix Parnevik, son till Jesper och Mia Parnevik.

Han ska spela karaktären Barry och till Aftonbladet sätter han ord på sin lycka:

– Det var en dröm såklart att få den här rollen, speciellt för att det är så många i produktionen som jag har mycket respekt för och kan lära mig mycket av. Har bara sett första filmen faktiskt men de är ju legendariska, kommer bli väldigt kul att se vad folk tycker om vår version”, skriver Phoenix till tidningen.

Phoenix Parnevik kollar in i kameran
Phoenix Parnevik har landat en drömroll! Foto:Karin Törnblom/TT

Någon man kan räkna med delar Phoenixs glädje är prinsessan Madeleine. Hon har nämligen en fin relation med familjen Parnevik, som går långt tillbak.

Annons

Ja, en period bodde till och med Madeleine med Mia. Som Mia tidigare sagt till Expressen:

– En kompis till mig som också är Madeleines bästa kompis sa att de behövde komma bort från New York och undrade om Madeleine kunde få komma och bo hos mig. Hon bodde här någon vecka och vi blev goda vänner, sa hon då och fortsatte:

– Det är världens finaste tjej, hon är så god och gullig och fin och enkel och tar ingenting för givet.

Här stöttas Madeleine av Chris O'NeillBrand logo
Här stöttas Madeleine av Chris O'Neill

Madeleines relation till familjen

Mia och Jesper hade också en självklar plats på Madeleine och Chris bröllop, och makarna Parnevik har också synts på prinsessans Childhood-middagar i USA.

Dessutom har golfproffset Jesper spelat golf med Chris, och när Svensk Damtidning fick en pratstund med honom och Mia i våras hyllade paret kungligheterna igen:

Annons

– Hela kungafamiljen tycker vi om, alla kungligheter och deras respektive är fantastiska. Jag är väldigt stolt över vår kungafamilj, sa Mia då.

Så man kan räkna med att Madeleine är glad nu när Phoenix landat en roll i en så stor serie, hon har ju följt honom och hans familj länge!

Foto: TT

Annons