Sitter under ett parasoll hemma på terrassen med något svalt och läskande i glaset?
Nej, inte en chans!
Dagens drottninglook.
Det är fullt blås som gäller för Sveriges hårt arbetande kungapar – och i dag var det festligheter på Kungliga slottet i Stockholm.
Kungens egen party planner – ceremonimästaren Odd Zschiedrich – stötte med sin ceremonistav i golvet och så gled kungaparet in genom de höga dubbeldörrarna.
På plats i festvåningen väntade dagens stolta medaljörer: 26 män och kvinnor som på vitt olika sätt gjort något väldigt bra för Sverige.
Hans Majestät Medaljutdelaren.
Och det fanns många välkända ansikten i vimlet!
Där stod gitarristen, kompositören och ABBA-legenden Janne Schaffer tillsammans med rockstjärnan Ola Salo. Och där fyrade Dramatenstjärnan Gunnel Fred av sitt härliga leende.
Janne Schaffer och Ola Salo med sina medaljer.Gunnel Fred.
Alla fick de ta emot sina medaljer ur kungens hand, samt en liten miniversion med rosett att sätta på klänningen eller kostymen när klädkoden inte är frack.
Och drottning Silvia – ja, hon var somrig i Chanellook: Pastellig dräktjacka och tvåfärgade ballerinor.
Fast detta var ingalunda hennes sista uppdrag för dagen:
Nu i kväll är drottningen på plats i Stockholms stadshus för att dela ut det som har kallats ”Nobelpriset i kriminologi”.
Dagens finaste: H.M. Konungens medalj i 12:e storleken med kedja.