Fler bilder från Frederiks och Marys resa i Brasilien

Kronprins Frederik och kronprinsessan Marys resa i Brasilien är inte över ännu – de har invigt en utställning och hälsar på hos ett ungdomscenter.

Det danska kronprinsparets resa i Brasilien fortsätter – för någon dag sedan deltog paret i en mottagning på den dansk-brasilianska handelskammaren. Men de mötte också ett gäng ungdomar på Centro de Referência da Juventude som försöker att få ungdomar att utbilda sig och därmed lättare kunna få jobb.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

På ungdomscentret kan tonåringarna få prova på aktiviteter som sport, dans, modevisningar och musik.

Kronprinsessan Mary öppnade också en utställning, A modern Royal Household som bland annat visar föremål från Amalienborg.

Av Agneta Nisbeth

Foto: All Over Press

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.