Bara dagar efter att kung Harald kommit hem från segel-VM på Genèvesjön – där han var kapten på båten Sira och kammade hem en hedersam tiondeplats – så kom bakslaget.

Kungen var i finfin form under tävlingarna i Genève. Men det blev långa dagar för besättningen, med upp till sju timmar ute på vattnet i sträck.
Foto: Trond Reidar Teigen/TT
Kung Harald (till höger) på relingen till sin båt, den vackert strömlinjeformade Sira, byggd 1938.
Foto: Trond Reidar Teigen/TTKungen fördes akut till Rikshospitalet, och norska hovet agerade snabbt och gick ut med en kommuniké: 85-årige Harald utreddes för feber, men hans tillstånd bedömdes av läkarna som stabilt.

Rikshospitalet: Här vårdades kung Harald.
Foto: Trond Reidar Teigen/TTKungen fick stanna fem dagar på sjukhuset, men sedan kunde han skrivas ut. Och i går, exakt tio dagar senare, fick vi alltså se honom igen.
Så mår kung Harald
Harald såg ut att vara glad och lättad över att vara tillbaka på jobbet – om än kanske lite sliten. Och även denna gång handlade det om hans stora passion, segling. Nu hade kungen dock en lugnare roll, som domare under veckans regatta på Bygdøy i Oslo.

Kung Harald, tillbaka efter sjukhuschocken.
Foto: Annika Byrde/TTBilderna togs när han gick ombord på den kungliga slupen Stjernen i går eftermiddag. Visserligen stödd på sin krycka, men till synes återhämtad och vid gott mod. Skönt att se dig igen, Harald!

På väg ut mot tävlingarna.
Foto: Annika Byrde/TTFoto: TT, Foto: Jørgen Gomnæs/Det kongelige hoff.