Frederik och Mary reser till OS i Brasilien

OS i Rio de Janeiro blir en riktigt kungligt tillställning. I augusti reser Frederik och Mary till Brasilien.
Frederik-Mary-Ste1

Frederik och Mary kommer att representera den danska kungafamiljen under de olympiska spelen i Brasilien. Enligt danska Billed-Bladet kommer både Frederik och Mary att vara med vid invigningsceremonin den 5:e augusti och därefter ska Frederik, som sitter i den Internationella olympiska kommittén ska också besöka OS-byn. Under OS brukar samtliga kungahus finna representerade på vip-läktarna och vårt svenska kungapar har tidigare berättat att de kommer att vara på plats i Rio de Janeiro för att heja på den svenska truppen mellan den 16:e och 21:a augusti.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

De olympiska spelen har en särskilt plats i Frederik och Marys hjärtan eftersom de träffades under OS i Sydney år 2000. För fyra år sedan fick parets två äldsta barn följa med till London-OS, men den här gången stannar de hemma eftersom de måste gå i skolan.

Frederik-Mary-OS

Av: Liv Sander.

Bilder: Stella Pictures.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.