Furst Alberts utomäktenskapliga son öppnar upp sig i en ovanlig intervju.
Monacos furstepar Albert och Charlene välkomnade sina tvillingar, Jacques och Gabriella, till världen den 10 december 2014.
Men som bekant så är Albert pappa till ytterligare två barn.
Dottern Jazmin Grace Grimaldi, 31, med fastighetsmäklaren Tamara Rotolo, och Alexandre Grimaldi-Coste, 20, med tidigare flygvärdinnan och älskarinnan Nicole Coste.
Bara ett par dagar efter att Alexandre Grimaldi-Coste föddes så erkände furst Albert faderskapet. Det skulle dock dröja fram tills i fjol innan han uppmanade sonen att använda det furstliga efternamnet, Grimaldi.
– Min fars namn är Grimaldi. Det är logiskt att jag bär hans namn, säger Alexandre Grimaldi-Coste i en intervju med tidningen Point de Vue.
Han berättar också att han har står sina halvsyskon nära, både på sin mammas sida och på Alberts sida, trots det stora avståndet mellan dem.
I intervjun slår Alexandre också tillbaka mot de som kallar honom för "oäkting", något han har fått nog av.
– När jag föddes var varen min mamma eller pappa gifta med någon och de var inte otrogna. Att använda det ordet är förolämpande! Jag hoppas att ingen tror på lögnerna på internet, säger Alexandre Grimaldi-Coste.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.