Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Glädjande beskedet till Victoria – efter beslutet om släktingen

19 aug, 2025, 06:00
Nu står det klart hur det kommer bli med en svenska prinsen.
Annons

Den svenska kungafamiljen har många förgreningar, och många har på ett eller annat sätt gjort avtryck i landet.

Nu har ett speciellt beslut tagits om en av kungens släktingar – och det är ett glädjande beslut för en hel del.

Kungliga barnen som är kopior av sina släktingar – det är kusligt!Brand logo
Kungliga barnen som är kopior av sina släktingar – det är kusligt!

Kungens kända släkting

Att det finns en konstnärlig ådra i den svenska kungafamiljen är svårt att förneka.

Prins Carl Philip har arbetat som designer sedan flera år tillbaka. Ett intresse som han kanske ärvt från sin pappas farbror, prins Sigvard, som kallades just designprinsen.

Annons

Men intresset för att skapa är äldre än så.

En kunglighet som verkligen brann för konst var prins Eugen, bror till kronprinsessan Victorias farfars farfar, Gustav VI Adolf.

7 saker du inte visste om kung Carl XVI GustafBrand logo
7 saker du inte visste om kung Carl XVI Gustaf

Under slutet av 1800-talet och och början av 1900-talet var prins Eugen aktiv som konstnär och fick uppmärksamhet både i och utanför de de kungliga kretsarna. Bland hans mest kända verk finns Molnet, Motiv från Djurgården och Det gamla slottet.

Ett annat känt verk av prins Eugen är altartavlan i Kiruna kyrka, som funnits där sedan 1912. Och nu har det kommit ett glatt besked om just det verket av den svenska prinsen.

Annons

Beslutet efter beskedet

I april kom beskedet att Kiruna kyrka skulle flyttas i augusti, från sin nuvarande plats till centrala Kiruna.

Det år många som har undrat om prins Eugens altartavla ska få följa med i flytten eller inte, och nu har vi fått ett svar.

Prins Eugen målade under stora delar av sitt liv.X X X

Under måndagen rapporterade TT att altartavlan kommer följa med flytten Kiruna kyrka, vilket bland annat Expressen har uppmärksammat.

Dessutom kommer den ursprungliga skissen av prins Eugen visas på Kin museum i Kiruna, tillsammans med målningar av den svenska konstnären Matts Leiderstam.

Annons

– Jag har gjort en serie målningar som leker med tavlan som sådan, men på ett abstrakt sätt, säger han till TT.

Nu står det klart att altartavlan kommer få följa med i flytten.Magnus Martinsson/N/TT

Vilket härligt besked till Victoria, som kommer kunna se sin läsktings vackra målning även i framtiden!

Foto: TT

Annons