Glädjebeskedet till Victoria och Daniel – efter kampen med barnen
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel är inte bara äkta makar och föräldrar. De är också kollegor och bedriver ett samarbete som de flitiga kungligheterna de är.
Nu nås de av ett glatt besked som de kan glädjas åt tillsammans med barnen prinsessan Estelle och prins Oscar.
Glädjebeskedet till Victoria och Daniel – efter svåra kampen
Det är vanligt att kungliga par startar stiftelser och organisationer tillsammans. I den svenska kungafamiljen finns det flera exempel.
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel slog sina kloka huvuden ihop 2016 när de startade organisationen Generation Pep som arbetar för barn och ungas hälsa.
Organisationen har alltid nya saker på gång men ett återkommande event som anordnas varje år är Pep-dagen i Hagaparken i Stockholm.
– Jag tycker det roligaste är att se den här entusiasmen hos barnen. Att de får röra på sig och leka och testa olika saker, sa prins Daniel till Svensk Damtidnings reporter Emma Granstedt som var på plats i år.
Nu nås Victoria och Daniel av ett positivt besked efter att länge ha bedrivit kampen mot att fler barn och unga ska finna glädjen i att röra på sig.
"Har blivit mer restriktiva"
2024 höll prins Daniel sitt traditionsenliga tal i samband med Pep forum som hölls i Aula medica i Solna. Då var temat: Digitala vanor och välmående – skärmens påverkan på barn och unga.
– Vi har tillgång till hela världen genom en liten skärm i våra händer men samtidigt har vi tappat kontrollen över vad som egentligen är viktigt på riktigt. Därför står jag här med en liten klump i magen och en fråga som bränner, vad är det vi låter gå förlorat?, frågade en oroad prins Daniel i sitt tal.
Nu kan prins Daniel och kronprinsessan Victoria glädjas åt att skärmtiden bland barn och unga har minskat!
– Föräldrar till lite yngre barn har nog blivit lite mer restriktiva när det gäller med att ge sina barn tillgång till digitala medier av olika slag, säger analytikern Yvonne Andersson i TV4:s Nyhetsmorgon.
Daniel och Victoria firar säkert detta med resten av organisationen och barnen Estelle och Oscar hemma på Haga slott!
Foto: TT