Här dyker Chris mamma Eva O'Neill upp i SVT – gör det oväntade

Chris O'Neills mamma älskar att hålla sig i bakgrunden – men här fångar SVT:s kameror henne på bild!

Familjen O'Neills förmåga att hålla sig i bakgrunden tycks gå i arv. Chris mamma Eva O'Neill har likt sin son alltid varit duktig på att ducka det kungliga rampljuset, trots att hon mer än gärna är en person som uppsöker galor och beskrivs som ett societetslejon av rang.

7 saker du inte visste om Eva O'Neill

Brand logo
7 saker du inte visste om Eva O'Neill

Eva har alltid värnat om sitt privatliv. Under årens gång har hon duckat intervjuer och varit tydlig med att hon inte vill prata om varken Chris, prinsessan Madeleine eller barnbarnen offentligt.

Eva O'Neill
Chris mamma Eva O'Neill är ett societetslejon av rang – men också oerhört skicklig på att hålla sig i bakgrunden.IMAGO/Frederic Kern

Evas relation till Silvia

Samtidigt skiner hennes kungliga kopplingar igenom vid vissa tillfällen. Drottning Silvia brukar besöka Amadeus Weekend i Salzburg, Evas och mångmiljardärens Donald Kahns välgörenhetsgala som varje år anordnas i Amadeus Mozarts födelsestad.

– Inom festivalen har Amadeus Weekend lockat framstående besökare från hela världen genom åren, från Englands kung till Sveriges kung och drottning, har Eva stolt berättat.

Eva O'Neill dyker upp i SVT

Men det är inte bara Silvia som ser till att finnas där för Eva. I maj tilldelades drottningen den prestigefyllda medaljen Global Humanitarian Ellis Island Medals of Honor, en medalj som delas ut till en person som ägnat sig åt humanitärt arbete globalt, och då var Chris mamma på plats i New York för att bevittna den stora händelsen.

Hennes närvaro hade dock kunnat gå obemärkt förbi, om det inte vore för SVT:s kameraperson som såg till att fånga en glimt av Eva på Silvias stora dag.

I ”Året med kungafamiljen” ser man hur Eva står vid ett runt bord, med en härlig galadress som vittnar om att hon tar kvällens på största allvar och verkligen ser till att höja glamourfaktorn ytterligare ett snäpp.

Wow, så härligt!

Eva O'Neill och drottning Silvia
Eva O'Neill syns i bakgrunden när drottning Silvia tar emot medaljen Global Humanitarian Ellis Island Medals of Honor i New York.SVT

Foto: TT/SVT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.