Vi pratar förstås om de hejdlöst charmiga bilderna från Victoriadagen 2011, då kungafamiljen tvingades bli kreativa.
Det regnade ju helt galet mycket men the show must go on, tänkte kungligheterna. Vad gjorde de då?
Etikettdoktor Mats Danielsson minns tillbaka. På frågan om han kommer ihåg något etikettbrott som skett någon Victoriadag svarar han till Svensk Damtidning:
–Det var 2011, då regnade det något fullkomligt galet. Det öste ner. Och de hade ju inte regnkläder kungafamiljen, och då vet jag att de satt i sopsäckar som någon poncho. Det kanske inte var det roligaste för kungen, säger han med ett skratt.
Samtidigt påpekar Mats att det på ett sätt - trots att det är ovanligt - faktiskt är god etikett:
– Det är rätt kul att de utan att blinka gör så där. Det är bara att gilla läget, "okej vi drar på en svart sopsäck och så kör vi vidare". Det är också god etikett, att inte springa undan eller försöka bygga tak eller hålla upp paraplyer och förstöra för andra, det är väldigt positivt.
På bilder från Victoriadagen 2011 ser vi hur kungen går all in, Daniel nöjer sig med sopsäck på benen:
När det regnar måste man agera – det vet kungafamiljen!Snyggt löst!