Klippet: Harry säger plötsligt ifrån – möter Charles efter 19 månader

Prins Harry tvingades förklara sig under den pressade situationen.

Det har varit en speciell vecka för den brittiska kungafamiljen. För första gången på hela 19 månader återförenades prins Harry med sin far kung Charles.

Expert: Meghan vill leva ett helt annat liv än Harry

Brand logo
Expert: Meghan vill leva ett helt annat liv än Harry

Ett minst sagt laddat möte, med tanke på den stora och infekterade konflikten som byggts upp mellan Harry och Meghan Markle och resten av kungafamiljen under de senaste åren.

Återföreningen skedde hemma hos Charles och drottning Camilla på Clarence House i London, i samband med att Harry befann sig i stan för en välgörenhetsgala.

Prins Harry har under de senaste dagarna befunnit sig i London.Foto: TT

Prins Harry och kung Charles återförenade efter 19 månader

Det var under onsdagseftermiddagen som flera brittiska medier började rapportera om att prinsen eventuellt skulle träffa sin far under sin vistelse i London.

Spekulationerna väcktes av att Harry sågs anlända i bil till Clarence House, där det brittiska kungaparet bor i London.

Här gör kung Charles det oväntade

Brand logo
Här gör kung Charles det oväntade

Harry ska ha stannat inne i bostaden i drygt en timme, och efter att han lämnat i bil bekräftade Buckingham Palace att Charles hade bjudit sin son på eftermiddagste – och att inga ytterligare detaljer skulle förmedlas.

Senaste gången far och son träffades var i februari 2024, när Harry reste till Storbritannien för att träffa Charles, efter att han fått sin cancerdiagnos.

Prinsen var stressad inför mötet med sin far.Foto: Wiktor Szymanowicz/TT

Orden innan mötet: "Jag är så sen"

Strax innan mötet med sin pappa på Clarence House träffade Harry några fans som hade köat på Londons gator för att få hälsa på prinsen.

I klipp som publicerats på flera brittiska sajter, däribland Hello! Magazine, syns det tydligt att Harry är är stressad – och tvingas även förklara för fansen att han måste gå:

”Jag måste gå, jag är så sen… Jag måste gå, jag måste gå. Trevligt att träffa er”, säger han med en väldigt vänlig ton i klippen, och skyndar sedan vidare in i bilen.

Harry förklarade för fansen att han var sen och behövde skynda sig.Foto: Suzanne Plunkett/TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.