Här strålar Victoria i favoritklänningen på nationaldagen – se bilderna!
Kronprinsessan Victoria är välkänd för sin stil, och det är inte ovanligt att hon dyker upp i gamla favoriter.
Mitt under nationaldagen dök kronprinsessan upp och strålade – i en speciell klänning vi känner igen!
Victoria strålar på nationaldagen
Det är Sveriges nationaldag och det firas av många över hela landet.
En familj som definitivt firar dagen är en svenska kungafamiljen. Prins Carl Philip, prinsessan Sofia och prinsessan Ines öppnade Kungliga slottet för allmänheten under förmiddagen.
Samtidigt befann sig kung Carl Gustaf och drottning Silvia i småländska Nybro, där de bland annat fick besöka ett glaskonstverk.
Men kronprinsessan Victoria då?
Hon firar också såklart – och till skillnad från sin föräldrar behövde hon inte åka så långt.
Tillsammans med prins Daniel dök Victoria upp i Hagaparken, bara ett stenkast från familjens hem på Haga slott.
Victoria strålade som vanligt och dök upp i en vacker blommig klänning. Och det är faktiskt inte första gången hon bär den!
Favoritklänningen
Klänningen som Victoria dök upp i har vi sett henne i förut – nämligen på hennes egen födelsedag.
Ja, det var på Victoriadagen i fjol som kronprinsessan dök upp i den vackra skapelsen från märket Saloni.
Klänningen, som inköptes förra året och kostar 8 533 kronor, verkar alltså vara en favorit i kronprinsessans garderob.
Till klänningen bar Victoria ett halsband format som en svensk flagga – och även det har vi sett henne bära tidigare, Hon bar det nämligen under nationaldagsfirandet 2013, och nu används det alltså igen tolv år senare.
Det är ju ett utmärkt tillfälle att klä sig i en sommarklänning just på nationaldagen.
Men i kväll lär det, enligt tradition, bli ett ombyte till folkdräkt för Victoria.
Foto: TT