Här dyker Linda Staaf och Micael Bydén upp på kungens jubileumsbankett!
Redan i juni förra året ryktades det om att tidigare Noachefen Linda Staaf och överbefälhavare Micael Bydén var ett par. Själv valde de att ligga lågt, men när ryktena späddes på valde hon till slut att bekräfta relationen.
Se kungen firas på slottet – hela kungafamiljen på plats!
– Ja, det stämmer. Jag kan bekräfta att vi är ett par. Och sedan har jag inte så mycket mer att säga om den saken, sa Linda Staaf till Dagens Nyheter i november förra året.
Men det skulle dröja till april i år innan paret syntes offentligt för första gången tillsammans. Då i samband med insamlingsgalan ”En kväll för Börje”, som anordnades av Börje Salmings ALS-stiftelse.
Den här gången gjorde de dessutom utan någon uniform. Enligt Aftonbladet så höll de om varandra och verkade väldigt glada.
– Det var alldeles utmärkt. Vi hade samma fina upplevelse, både hon och jag, sa Micael Bydén till tidningen.
Dök upp på kungens jubileumsbankett
Nu har paret dykt upp sida vid sida i rampljuset igen! Den här gången i samband med kungens 50 år på tronen och den jubileumsbankett som hålls i Rikssalen på Stockholms slott.
Båda var stiligt klädda, Micael i sin medaljtäckta frack och Linda med en härlig svartblå klänning. Paret såg dessutom väldigt glada ut att vara inbjudna till kungens stora firande.
Linda Staff och Micael Bydén anländer till jubileumsbanketten i samband med kungens 50 år på tronen.Linda Staaf och Micael Bydén.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.