Det har varit fullt upp helgen för furst Albert och hans fästmö Charlene Wittstock. Först var det filmfestival och sedan blev det fotboll för paret.
Furst Albert och Charlene Wittstock var hedersgäster på årets upplaga av Monte Carlo Festival of Comedy. Sedan bar det av till Louis II Stadium för att titta på fotboll. Matchen det idrottsintresserade paret kollade på var mellan Monaco och Nice men furst Albert lämnade sedan matchen i halvtid på grund av andra uppdrag. Charlene stannade och fick därför se Monaco göra mål på fransmännen som dock också lyckades göra ett eget mål bara fem minuter innan stopptid.
Av Agneta Nisbeth
Foto: Stella Pictures och All Over Press
Läs även:
Albert och Charlenes ståtliga nationaldagsfirande››
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.