Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Hovet bekräftar: Silvia tvingas avbryta semestern – av särskild anledning

26 jul, 2025, 12:00
author Emma Granstedt
Emma Granstedt
Tipsa oss!
Drottning Silvia avbryter semestern för att närvara vid den officiella sammankomsten.
Annons

Under juli månad njuter många av oss av en härlig sommarledighet, efter många månader av hårt arbete.

Här anländer kungafamiljen till Victoriakonserten! Brand logo
Här anländer kungafamiljen till Victoriakonserten!

Och detta gäller förstås även för kungafamiljen – som i regel tillbringar sina semestrar på det egna sommarparadiset Solliden slott på Öland.

Efter Victoriadagen, den 14 juli, som alltid innefattar en hel del hålligång – får kungligheterna möjlighet att pusta ut och bara vara, under slutet av juli månad.

Efter Victoriaveckan får kungafamiljen också ta semester.Foto: Jonas Ekströmer/TT
Annons

Drottning Silvia avbryter semestern

Men ibland kallar plikten – och kungligheterna behöver avbryta ledigheten för att rycka in och genomföra diverse olika officiella uppdrag.

Det har sedan en tid tillbaka stått klart att kronprinsessan Victoria och prins Daniel kommer att lämna Öland söndagen 27 juli för att besöka Visby, Gotland och närvara vid en gudstjänst – då Visby domkyrka firar 800-årsjubileum.

Kronprinsessan Victorias egna ord om födelsedagenBrand logo
Kronprinsessan Victorias egna ord om födelsedagen

Nu står det klart att det inte bara är kronprinsessparet som kommer avbryta semestern under söndagen. I veckan adderade hovet nämligen en ny punkt i den officiella kungliga kalendern:

Annons

Söndag 27 juli kommer kungen och drottning Silvia nämligen närvara vid den årliga Entusiastfordonsutställningen på Sollidens slott.

Kungen har ett stort intresse för bilar! Här på Sollidens Entusiastfordonsutställning på Öland sommaren 2023.Foto: Jonas Ekströmer/TT

"Upp emot 500 fordon deltar varje år. Det blir allt från Trabanter, gamla lastbilar och mopeder till amerikanare och sportbilar. Dessutom drar vi igång gamla stationära motorer. Mat och dryck finns att köpa på området och på scenen bjuds det på musik", går att läsa på hemsidan.

Hela kalaset drar igång klockan 10.00 på söndagen – och kommer med största sannolikhet bli en mycket rofylld dag för kungaparet, som är stora bilfantaster.

Annons
Kungaparet avbryter semestern för en dag med fokus på bilar!Foto: Karin Törnblom/TT
Annons