Kunglig familjelunch på slottet – se bilderna från statsbesöket!
Vilken förmiddag på Stockholms slott!
Det är Islands nya president Halla Tómasdóttir som är i Sverige för att bonda med oss svenskar – tredje stoppet på hennes nordiska charmturné, efter Köpenhamn i mars och Oslo i april.
Nu har kungen och presidenten precis stegat över Inre borggården för att inspektera Grenadjärkompaniet. Han i amiralsuniform, och hon i sin signaturfärg beige.
Vid ”kantlinjen” står drottning Silvia och den här gången är det en First Gentleman som hon har vid sin sida: Presidentens man – som i det officiella programmet går under namnet ”Mr Gentleman Björn Skúlason”.
Statsbesök från Island 2025
Kungaparet kunde också bjuda på något så härligt som en kunglig kortege – till skillnad från när Halla var i Oslo häromveckan: Norges kungafamilj har ju inget hovstall. Men det har vi! Och efter kindpussarna så rullade ekipagen iväg mot slottet. Stockholm tar dock emot med lite grinigt väder för att vara maj.
Det är alltså två statschefer som möts på högsta nivå under det tre dagar långa statsbesöket, och planeringen har pågått i månader. Kungahuset visar upp sig i all sin glans och det är exakt så högtidligt som det blir när hovet spänner musklerna och hela det väloljade maskineriet rullar igång. Målet är förstås att stärka de redan goda svensk-isländska relationerna:
– Vi delar inte bara en historia, utan också en varm vänskap. I en tid av globala prövningar är det viktigare än någonsin att stå enade och hålla framtidstron vid liv, sa kungen i sitt tal.
Allt detta betyder också att vi har en kunglig galamiddag att se fram emot i kväll. Då kommer fler ur kungafamiljen att sluta upp – och några av dem fick vi se redan vid lunchen i Prinsessan Sibyllas våning:
Kronprinsessan Victoria gled in i islandsvitt, tillsammans med prins Carl Philip i uniform. Och sedan anlände prinsessan Madeleine och Chris O’Neill – tyvärr för sent för att kunna vara med på gruppfotot.
Alla kunde de sedan njuta av trerättersmenyn, komponerad av kungens egen kock Magnus Villnow:
Svensk inkokt vit och grön sparris med ängssyra, rapsemulsion, violer och rostad mandel, följt av bakad kummelrygg med toppmurklor, confiterad silverlök, majrova, Sandefjordssås, dill och pressad potatis.
Och som final: Vit chokladmousse med bär från Solliden, rostad pistage, maräng och citronverbena.
Gästar kungen: Detta är Islands president
56-åriga Halla Tómasdóttir är Islands sjunde president (och den andra kvinnliga). Hon har en bakgrund i näringslivet, och har två vuxna barn med sin man Björn: Tómas Bjartur, 23, och Auður Ína, 21.
Och Islands First Gentleman? Ja, han är utbildad kock och har både haft cateringfirma i Köpenhamn, och lett matlagningskurser för män. Numera driver han dock företaget Just björn, som säljer kosttillskott baserade på fiskprodukter.
Mer från statsbesöket i vår livebevakning. Svensk Dam är på plats så följ oss här under dagen!
Foto: TT, Kungahuset/Instagram.