JUST NU: Victoria är på fest – kramen med H&M-kungen
Det är inte alla värdar som får en kunglig kram.
Men Karl-Johan Persson är inte bara styrelseordförande för H&M-imperiet.
Han är också en av kronprinsessans allra närmaste privata vänner. Så när Victoria anlände till kvällens fest så hälsade han välkommen – med stora famnen.
Det var HM Foundation som hade bjudit in, och vi skulle inte bli förvånade om Victoria valt att hedra sina värdar även med kläderna: Hennes glammiga svarta cocktailblåsa kan mycket väl vara från H&M:s Conscious Collection.
Draperingen över höften ser dock ut att ha slitit sig – den släpade lite snyggt efter henne på den blåa mattan. Eller så är detta bara en intrikat skuren detalj?
Så känner kronprinsessan Victoria och Karl-Johan Persson varandra
Det är en lång vänskap som vi ser i det kungliga strålkastarljuset i kväll: Kronprinsessan Victoria och Karl-Johan Persson var skolkamrater i Enskilda Gymnasiet i Stockholm, och Victoria var dessutom klasskompis med Karl-Johans blivande fru, Leonie.
Sedan dess har de följts åt och senast vi såg dem tillsammans var på Karl-Johan Perssons superexklusiva 50-årsfest på Rosendals Trädgård i Stockholm i början av september.
Kronprinsessan Victoria på Global Change Award – därför delas det ut
Kvällens festligheter äger rum i Stockholms stadshus och det är Global Change Award som firas: H&M-stiftelsens årliga internationella pris som delas ut med ett tydligt syfte: Att förbättra hållbarheten inom mode- och textilindustrin.
Se mer med kronprinsessan Victoria
Men för detta krävs det nytänk och innovationer, och några av dessa kommer alltså att belönas i Blå hallen i kväll: Vinnarna får en generös prissumma för att utveckla sina idéer.
Ett initiativ som kronprinsessan alltså stöttar med sin närvaro.
Foto: Claudio Bresciani/TT.